Oslavy sedmnáctého listopadu 1989 – Dne boje za svobodu a demokracii na rtyňské škole

Třicáté výročí našeho nejdůležitějšího novodobého státního svátku nemohlo být opomenuto v životě naší školy. Učitelé prvního i druhého stupně zahrnuli informace o listopadu 1989 do mnoha předmětů. Tradičně se mu věnovala velká pozornost v občanské výchově a dějepisu. Své místo si našel v hodinách českého jazyka a literatury a možná netradičně i v anglickém jazyce, kde paní učitelky pracovali s anglickými časopisy. V nich byl do angličtiny přeložen deník Saši, která si v době Sametové revoluce před třiceti lety zaznamenávala všechny události a akce své rodiny během revoluce. Žáci si osvojili řadu anglických slovíček a získali důležité informace k historii našeho národa.

Vedle toho byla v prvním patře nainstalována expozice autentických dokumentů z doby listopadu 1989, jak přímo z Prahy, tak i z našeho trutnovského regionu. Zároveň naše škola využila nabídky ZUŠ Úpice a žáci deváté a sedmé třídy navštívili v pátek 22. listopadu koncert k výročí revoluce, který připravili učitelé a žáci úpické školy. Zazněly ikonické skladby, jako Ať mír zůstává s naší krajinou nebo Náměšť od Jaroslava Hutky. Koncert se velmi líbil a jsem ráda, že spolupráce mezi našimi školami výborně funguje. Demokratický politický systém se všemi svými pravidly, svobodami i povinnostmi je základem našeho společenského života a věřím, že naše škola spolu s rodiči a prarodiči našich žáků přispěla k jeho poznání i pochopení významu svobody a demokracie pro náš život.

Mgr. Hana Vondráčková, ředitelka ZŠ a ZUŠ Rtyně v Podkrkonoší