Lyžařsko-turistický výcvik 2023

V neděli 15.1.2023 odjela skupina sedmnácti lyžařů a tří snowboardistů z 9. třídy naší ZŠ společně se třemi učitelkami (D. Vajsarová, S. Mudrochová, A. Hornychová) a jedním kuchařem (J. Šimek) na lyžařsko-turistický výcvik na chatu Sokolka v Javořím dole.

Vzhledem k dlouhodobému nedostatku sněhu a deštivému počasí, které nás provázelo v i průběhu cesty z Pece pod Sněžkou na Sokolku, jsme počítali spíše s turistickou variantou výcviku. Naštěstí nás počasí v dalších dnech mile překvapilo.

V pondělí se skupinka pokročilých lyžařů a snowboardistů vydala na pěší výlet s cílem obhlédnout stav sjezdovek v okolí, zatímco se lyžaři-začátečníci na svahu seznamovali se základy lyžování. Odpolední vycházku s výhledy na zasněžené Krkonoše už začátečníci absolvovali s ostatními. Ušli téměř 14 km.

V úterý jsme se již všichni vydali na sjezdovku Javořák a věnovali se zdokonalování našich lyžařských a snowboardových schopností. V dalších dnech jsme se vydali vyzkoušet i další sjezdovky v Peci pod Sněžkou, jako například Javor, Zahrádky či Hnědý vrch. Největší lyžařský pokrok zaznamenali naši začátečníci, kteří postupně překonávali svoje limity v podobě vleků, lanovky, obtížnosti sjezdovek či vlastního strachu. Pokročilí lyžaři a snowboardisti si vyzkoušeli technickou průpravu a nácvik správného provedení carvingového oblouku.

V podvečerních hodinách byli žáci poučeni o bezpečnosti na horách, pravidlech jízdy na sjezdovkách a rovněž probíhala i teoretická výuka lyžování a snowboardingu. Tradičně jsme zhodnotili i techniku lyžování všech účastníků na základě pořízeného záznamu jejich jízdy. Večer, či v průběhu osobního volna, žáci hráli hry nebo sledovali filmy, pořádali šachové turnaje, nebo si jen tak povídali.

Pátečním sestupem z Javořího dolu do Velké Úpy jsme zdárně a bez úrazu zakončili náš týdenní pobyt v Krkonoších.

Dle ohlasů se lyžařský výcvik žákům líbil a domů se vrátili unavení, ale nadšení a spokojení.