Filharmonie plná mládí

V pátek 17.3 2023 navštívili žáci 9. třídy a zájemci z řad žáků ZUŠ výchovný koncert Filharmonie plná mládí.

V pestrém repertoáru si zde spolu s hradeckými filharmoniky zahráli vybraní žáci základních uměleckých škol Královéhradeckého kraje, deváťáci jeli podpořit svého spolužáka Lukáše Hejnu, který hrál ve violoncellové sekci.

Z ohlasů žáků:

Zajímavé bylo, jak všichni byli sehraní, průvodní slovo, které nás informovalo nejen o skladbách a jejich vzniku, ale i o nástrojovém obsazení s názornými ukázkami.

Překvapilo mne, že se Lukáš dostal tak daleko, že tam bylo tolik mladých lidí z okolí, kteří hráli, že vše bylo výborně připravené, že byl tak plný sál a všichni spolužáci přišli v oblecích.

Dozvěděl jsem se, že být dirigentem je velice těžké a pochopit jeho gesta pro orchestr není také jednoduché. Nové byly pro mne informaci o kontrabasu, fagotu a cembalu a dále jak velký je symfonický orchestr a jaké různé nástroje zde můžou hrát.

Nejvíce se mi líbilo – hraní spolužáka, že byly uvedeny zajímavé skladby, že se publikum chovalo na úrovni, že jsem poznala jiný styl hudby, než jsem zvyklá poslouchat. Nejvíce se mi líbila poslední skladba (1. věta Beethovenovy Osudové).

Bylo příjemné poslouchat celý koncert na špičkové úrovni, vžít se do té hudby, seznámit se s novými lidmi, sezení v pohodlných sedadlech, když do poslední přidané skladby byli zapojeni i diváci.

Všichni žáci byli rádi, že se akce mohli zúčastnit.

Mgr. Irena Podlipná