Žákyně ZŠ a ZUŠ Rtyně v Podkrkonoší opět mezi nejlepšími v kraji

Rok uběhl jako voda a žákyně 8. třídy Klára Hejnová opět zastupovala naši školu na okresním kole Biologické olympiády, do kterého postoupila na základě splnění všech podmínek školního kola. Již od podzimu roku 2014 pracovala na vstupním úkolu, což představovalo vypracovat seminární práci na téma Památné stromy v okolí bydliště. Klárka s nadšením objížděla památné stromy v okolí (Úpice, Svatoňovice, Batňovice, Rtyně…), fotografovala je, sháněla o nich informace a výsledkem byla velmi zajímavá práce, kterou porota ohodnotila plným počtem bodů.  V konkurenci 28 žáků všech škol okresu obsadila Klárka 1. místo s náskokem 9,5 bodu na druhého v pořadí. Za svůj výkon postoupila automaticky do krajského kola. Dne 15. května 2015 se sešli nejlepší „biologové“ ze všech okresů Královéhradeckého kraje na Střední odborné škole veterinární v Hradci Králové, kde celé dopoledne vyplňovali testy, poznávali rostliny a živočichy a pracovali v laboratoři.
O vysoké úrovni této soutěže svědčí výsledky: ze 37 žáků bylo 30 úspěšných řešitelů (tzn. 60% a vyšší úspěšnost). Klárka Hejnová se umístila na velmi pěkném 5. místě se ztrátou pouhých 7 bodů z dosažitelných 174 na 1. místo. Nyní se připravuje na červnové okresní kolo soutěže Poznávání přírodnin a velmi ráda by si zopakovala loňský úspěch a postoupila do krajského kola. Držme jí tedy pěsti.

RNDr. Jaroslava Vlčková